Наступного року Уряд продовжить політику підтримки українського бізнесу в умовах воєнного стану. У 2025 році на програми стимулювання національних виробників закладено щонайменше 36 млрд грн. Про це повідомила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
«Пріоритет бюджету на 2025 рік — безпека і оборона, на які виділяється понад чверть прогнозованого ВВП. Водночас головним пріоритетом економічної політики є збільшення самодостатності. Для цього ми продовжимо реалізовувати політику «Зроблено в Україні», яка стимулює залучення інвестицій у реальний сектор, посилює несировинний експорт та розвиває внутрішнє виробництво. Тож на програми підтримки виробників ми передбачили щонайменше 36 млрд грн», — наголосила Юлія Свириденко.
Мета Уряду — змінити структуру української економіки, наростити виробництво товарів із доданою вартістю та збільшити частку переробної промисловості у ВВП вдвічі — до 20%. Адже у світі немає прикладів успішних сировинних держав. Тому підтримка українського виробника буде в фокусі зусиль Уряду в наступному році.
Зокрема, наступного року Уряд продовжить фінансувати програму «Доступні кредити 5-7-9%», яка робить банківське кредитування доступним для підприємців. У держбюджеті на 2025 рік на її реалізацію закладено 18 млрд грн.
Для підтримки та розвитку будівельної галузі, а також українців, які хочуть мешкати в Україні та мати гідні житлові умови, Уряд продовжить фінансування програми єОселя. Нещодавно умови програми були сфокусовані на купівлі нового житла, що дає додатковий стимул для розвитку будівництва та суміжних сфер. У 2025 році єОселя отримає 9,3 млрд грн.
Також наступного року продовжиться фінансування програми грантів на старт власної справи для мікро- і малого бізнесу. Отримати грант може як той, хто лише планує відкрити перший бізнес, так і досвідчений підприємець. Одним з напрямків програми «Власна Справа» є гранти для ветеранів та другого з подружжя.
Для підтримки переробних підприємств буде реалізовуватись програма «Гранти для виробників». Підприємець може отримати до 8 млн грн для купівлі потрібного обладнання чи техніки. У 2025 році передбачено 1,37 млрд грн на гранти для розвитку переробних підприємств.
Державна програма «Шкільний автобус» виконує соціальну функцію та водночас стимулює галузь машинобудування. Навіть в умовах війни Уряд виділяє 1,6 млрд грн для закупівлі шкільних автобусів українського виробництва у 2025 році.
На початку наступного року Уряд розподілить фінансування і на інші програми.
Зокрема, держава продовжить реалізовувати програму компенсації вартості української сільгосптехніки, яка стимулює с/г машинобудування. Вона передбачає, що аграрії можуть придбати українську техніку і отримати компенсацію 25% від її вартості. У наступному році на її фінансування передбачений 1 млрд грн.
Уряд продовжить підтримку індустріальних парків, яка сприяє залученню інвестицій і розвитку регіонів. У 2025 році планується виділити 1 млрд грн на будівництво та модернізацію промислової інфраструктури індустріальних парків.
У наступному році в Україні продовжить діяти механізм держпідтримки проектів зі значними інвестиціями. Якщо підприємець інвестує від 12 млн євро, він зможе через різні механізми отримати компенсацію до 30% капітальних інвестицій. Очікується виділення 1 млрд грн на компенсацію приєднання до мереж і будівництво інженерно-транспортної інфраструктури..
На реалізацію програми часткової компенсації купівлі української техніки та обладнання також планується надати 1 млрд грн. Завдяки цьому покупці зможуть отримати компенсацію 15% вартості української техніки та обладнання, від автобусів до когенераційних установок.
У 2025 році очікується продовження дії програми «Національний кешбек». На її реалізацію очікується розподіл на початку року 1 млрд грн. Ця програма дозволяє сформувати додатковий попит на українські товари з боку громадян, а також змінює споживчі звички українців, щоб українське стало товаром першого вибору. Споживачі купують товари українського виробництва та отримають 10% кешбеку від держави.
Також бюджетом передбачено виділення 1 млрд грн на компенсацію витрат аграрному сектору за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення.
Джерело: Урядовий портал Єдиний вебпортал органів виконавчої влади України https://www.kmu.gov.ua/news/zrobleno-v-ukraini-finansuvatymetsia-povnotsinno-v-nastupnomu-rotsi-iuliia-svyrydenko