Інформація
про хід виконання Програми підтримки розвитку підприємництва
у м. Харкові на 2018 - 2027 роки за 2023 рік
«Розвиток підприємництва і ринкової інфраструктури».
З метою створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва, забезпечення його конкурентоспроможності та підвищення ролі у вирішенні завдань соціально-економічного розвитку міста, рішенням 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 № 834/17 затверджена Програма підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018–2027 роки (зі змінами) (далі ‒ Програма).
Основні заходи Програми спрямовані на створення сприятливих умов для здійснення підприємницької діяльності, спрощення процедури видачі документів дозвільного характеру суб’єктам підприємництва, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, удосконалення ресурсної та інформаційної підтримки суб’єктів підприємництва, розширення сучасної мережі об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва, створення сприятливого інвестиційного клімату в місті.
Фінансування окремих заходів Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади.
У 2023 році з бюджету Харківської міської територіальної громади виділено 570 200 грн на фінансування таких заходів Програми:
- пункт 2.2.4. «Підтримка вебсайту «Підприємництво та споживчий ринок міста Харкова» ‒ 470 200 грн;
- пункт 2.3.1 «Часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію бізнес-проєктів суб’єктів малого та середнього підприємництва міста Харкова» ‒ 100 000 грн.
З метою забезпечення умов та підтримки розвитку підприємництва протягом 2023 року реалізовувалися такі основні заходи Програми.
Відповідно до пункту 1.1.1 Програми «Відстеження результативності регуляторних актів, які регулюють діяльність суб’єктів господарювання, здійснення необхідних заходів щодо анулювання неефективних нормативно-правових актів» у 2023 році Департаментом адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради (далі – Департамент) розроблено План-графік виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів виконавчими органами Харківської міської ради на 2023 рік. Проаналізовано 11 звітів з відстеження результативності регуляторних актів, які оприлюднені у ЗМІ згідно з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
З метою інформаційно-консультаційної підтримки підприємців під час повномасштабної війни продовжувалась робота щодо подальшого удосконалення вебсайту «Підприємництво та споживчий ринок міста Харкова». Ресурс постійно оновлюється та наповнюється новими інформаційними масивами. Це потужний інформаційний канал, який дає змогу розповсюджувати та акумулювати корисний та актуальний контент з податкового законодавства; анонси різноманітних івентів, конференцій, вебінарів та заходів для підприємців; інформацію щодо державних кредитних та грантових програм підтримки бізнесу у період дії воєнного стану; новації законодавства, які впливають на діяльність суб’єктів господарювання.
Створена та систематично наповнюється інформацією у соціальній мережі Facebook сторінка «Підприємництво та споживчий ринок міста Харкова». Крім того, кожен бажаючий підприємець міста має можливість особисто звернутись для отримання консультації, надіславши приватне повідомлення на сторінку.
На виконання пункту 2.1.4 Програми «Проведення роботи щодо оновлення кредитних рейтингів м. Харкова», з метою оновлення кредитних рейтингів м. Харкова та його інвестиційної привабливості за шкалою Рейтингового агентства ТОВ «ІВІ-Рейтинг» підготовлена інформація щодо розвитку підприємництва у 2022 році та І півріччі 2023 року.
З метою проведення процедури щорічного моніторингу кредитного рейтингу м. Харкова міжнародним рейтинговим агентством «Moody’s Investors Service» підготовлена інформація щодо розвитку підприємництва та промисловості за 2021-2023 роки.
Відповідно до пункту 1.2.1 «Забезпечення аналізу та підготовки відповідних пропозицій до центральних органів влади з питань удосконалення нормативно-правової бази, яка регулює підприємницьку діяльність» 3 липня 2023 року відбулась робоча зустріч за участю Харківського міського голови Ігоря Терехова, Першого віце-прем’єр-міністра України - Міністра економіки Юлії Свириденко, представників обласної влади та бізнесу Харківської області. Під час зустрічі учасники обговорили можливості пільгового оподаткування в регіоні, перспективи будівництва нових підприємств, питання бронювання персоналу підприємств, що мають статус бюджетоутворювальних для громад, та кредитування виробництва.
Відповідно до пункту 2.2.2 «Залучення суб’єктів малого та середнього підприємництва до міжнародних ділових зустрічей, переговорів, конференцій, семінарів, форумів» 6 липня 2023 року директор Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Вікторія Китайгородська взяла участь у робочій зустрічі з делегацією міста Альбукерке (США), яка відбувалась на базі Харківської торгово-промислової палати. В результаті зустрічі учасники домовилися розвивати співпрацю, обмінюватися ідеями та створити робочу групу у складі представників бізнесу та інвесторів.
19 вересня 2023 року в Києві відбувся інвестиційний форум «Kharkiv: Restart», присвячений напрацюванню шляхів сталого відновлення та розвитку Харкова.
У заході взяли участь представники бізнесу та промислових підприємств, політики, урядовці, представники місцевих органів влади та бізнес-структур.
На 4 панелі Форуму «Інвестиції в Харків: Виклики та можливості» були презентовані проєкти розвитку міста Харкова. У рамках панелі відбулась дискусія, на якій обговорювалися перспективи розробки та реалізації проєктів, направлених на розвиток промислового, наукового та культурного потенціалу міста.
Відповідно до пункту 2.3.1 «Часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію бізнес-проєктів суб’єктів малого та середнього підприємництва міста Харкова» у 2023 році було продовжено роботу щодо фінансової підтримки підприємців у рамках реалізації Порядку часткової компенсації з бюджету Харківської міської територіальної громади відсоткових ставок за кредитами, що надаються банківськими установами на реалізацію бізнес-проєктів суб’єктів малого та середнього підприємництва міста Харкова, затвердженого рішенням 20 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 22.11.2023 № 469/23.
Часткова компенсація суб’єкту підприємництва може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка надається відповідно до Урядової програми «Доступні кредити 5-7-9%».
Отримати часткову компенсацію підприємці можуть звернувшись до АТ «Ощадбанк», ПАТ «БАНК ВОСТОК» та АТ «Комерційний Індустріальний Банк», з якими Департаментом укладено договори про взаємодію.
Протягом 2023 року було продовжено часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитом, наданим ПАТ «БАНК ВОСТОК» у 2021 році.
Відповідно до пункту 1.2.3 Програми «Організація і проведення семінарів, круглих столів з питань взаємодії суб’єктів малого бізнесу з фіскальними органами, проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед платників податків щодо висвітлення питань системи адміністрування податків» 14 лютого 2023 року представники Департаменту, бізнес-спільноти та громадських організацій міста Харкова взяли участь у онлайн семінарі «Новації 2023 року для підприємців». Під час заходу представниками Головного управління ДПС у Харківській області висвітлювалися важливі питання щодо оподаткування діяльності українських підприємців та новацій в оподаткуванні у 2023 році.
Відповідно до пункту 3.1.1 Програми «Проведення навчальних семінарів, зустрічей, майстер-класів та круглих столів з представниками органів влади, громадських об’єднань, підприємців та студентами щодо актуальних питань ведення підприємницької діяльності і відповідних змін у законодавстві» представники Департаменту, бізнес-спільноти та громадських організацій міста Харкова взяли участь:
- 17 січня 2023 року у онлайн конференції на тему: «Переробна промисловість: інструменти та можливості для громад». Захід організовано Академією Київського міжнародного економічного форуму (Академія КМЕФ) спільно з Асоціацією міст України та Центром розвитку ринкової економіки (CMD-Ukraine). Також до заходу приєдналися учасники від інших територіальних громад України;
- 7 лютого 2023 року у онлайн конференції «Фіксація, оцінка та компенсація збитків бізнесу у військовий час». Захід проводився у рамках проєкту «Підтримка приватного сектору у відновленні логістики та торгівлі на деокупованих і прифронтових територіях Харківської області» за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE);
- 9 березня 2023 року у вебінарі «Доступ малого та середнього бізнесу до фінансування під час війни». Під час вебінару були представлені діючі кредитні програми підтримки бізнесу від банків. Захід проводився в рамках програми технічної допомоги у сфері мікрофінансування в країнах Східного сусідства (ENTAFI), яка фінансується Європейським союзом. Мета програми – підтримка мікро, малого та середнього бізнесу в питаннях розвитку фінансової грамотності, управлінського потенціалу та підприємницьких навичок;
- 10 березня 2023 року у публічній дискусії «Потенціал укладання угоди про вільну торгівлю з Індонезією». Захід проводився Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України»;
- 20 березня 2023 року у публічній дискусії «Торговельна політика України як країни-кандидата в члени ЄС: відносини з рештою світу». Мета заходу – поширити результати порівняльного аналізу структури торговельних преференцій ЄС та України щодо третіх країн та оцінки потенційних можливостей та наслідків змін для торгівлі України та її торговельної політики у період підготовки до членства в ЄС. Захід проводився Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
- 13 квітня 2023 року у круглому столі «Підтримка приватного сектору у відновленні логістики та торгівлі на деокупованих і прифронтових територіях Харківської області». В ході заходу обговорені ключові проблеми відновлення економіки регіону, шляхи та інструменти для її відновлення. Організатором заходу виступила ГО «Асоціація приватних роботодавців». Захід проводився за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).
- 9 травня 2023 року у коуч-сесії «Ефективна взаємодія МСБ з банками в умовах війни та цифрової трансформації». На коуч-сесії були розглянуті практичні питання взаємодії малого та середнього бізнесу з банками в сучасних умовах. Захід проводився в рамках програми технічної допомоги у сфері мікрофінансування в країнах Східного сусідства (ENTAFI), яка фінансується Європейським союзом;
- 25 травня 2023 року у вебінарі «Інтеграція релокованого бізнесу в життя громади». Під час вебінару були обговорені успішні приклади інтеграції релокованих підприємств в громадах та актуальні програми для бізнесу.
Захід організовано Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад» на базі Платформи «Економіка та інвестиції» за підтримки Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). У заході взяли участь представники інших територіальних громад України;
- 5 червня 2023 року участь у зустрічі керівництва Харківської міської ради з представниками Держпродспоживслужби в Харківській області щодо взаємодії та співпраці з питань захисту прав споживачів, безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, дотримання законодавства про державну мову та інше. За результатами проведеної зустрічі учасники домовились і в подальшому продовжувати співпрацю в цих та інших напрямках діяльності;
- 08 червня 2023 року в ознайомчій зустрічі представників Департаментів Харківської міської ради з командою проєкту «Розвиток малих та середніх підприємств: Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та відновлення бізнесу», який втілюється Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW. Під час заходу представниками проєкту було презентовано можливості грантової програми Міжнародної організації з міграції (МОМ) для мікро- і малого бізнесу;
- 21 червня 2023 року у форумі щодо відновлення економіки регіону «Регіональний форум економічного відновлення та розвитку. Шлях до перемоги». Серед цілей форуму – залучення уваги до проблем економічного відновлення регіону, ініціювання програм відновлення економіки місцевих громад, стимулювання залучення інвестицій, покращення регіонального бізнес-клімату, створення робочих місць та підвищення життєвого рівня населення області. В заході взяли участь керівництво Харківської обласної ради, Харківської обласної військової адміністрації, представники комунальних установ міської ради, бізнес-асоціацій, союзів та об’єднань, представники донорів та інші члени екосистеми ММСП. Ініціатором заходу виступила ГО «Асоціація приватних роботодавців». Захід проводився в рамках швейцарсько-українського проєкту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань ММСП в Україні (II фаза)», що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) спільно з Міністерством економіки України та за підтримки уряду Швейцарії;
- 22 червня 2023 року у засіданні Міжміської робочої групи на тему: «Платформа Міжміської робочої групи, як інструмент ефективної комунікації між владою та бізнесом, спрямованої на покращення бізнес-клімату громади». Захід організовано Electronic Republic. Technology NGO у рамках Програми покращення Індексу конкурентоспроможності міст за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Також до заходу приєдналися учасники від інших територіальних громад України;
- 27 червня 2023 року участь у засіданні Комісії з питань вирішення надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, яке відбулося у Харківській філії Харківського обласного центру зайнятості. За підсумками засідання комісії було прийнято позитивні рішення про надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї.
- 11 липня 2023 року в онлайн-зустрічі: «Державна регуляторна служба у взаємодії з бізнесом у період воєнного стану». Під час заходу було розглянуто роботу Державної регуляторної служби в сфері дерегуляції під час воєнного періоду, а також практичні аспекти для покращення бізнес-клімату. Зустріч відбулась за ініціативи Міжміської робочої групи (МРГ) з покращення бізнес-клімату, що впроваджується ГО «Електронна республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
- 26 липня 2023 року в онлайн-зустрічі: «Як отримати грант? Основні акценти при роботі з заповненням грантових заявок». Організатором заходу виступила Міжміська робоча група (МРГ) з покращення бізнес-клімату, що впроваджується ГО «Електронна республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Під час зустрічі були розглянуті особливості пошуку грантових конкурсів, адаптації ідеї під пріоритети грантової програми, нюанси розробки грантових пропозиції.
- 15 серпня 2023 року в онлайн-засіданні Міжміської робочої групи з покращення місцевого бізнес-клімату, що впроваджується ГО «Електронна Республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» на тему: «Можливості для бізнесу та державні програми». Під час заходу обговорювалися механізми підтримки бізнесу на регіональному та місцевому рівні, можливості та кращі практики.
- 14 вересня 2023 року в інформаційній онлайн-сесії щодо можливостей конкурсу грантів в межах проєкту «Power Up!» від Фонду Східна Європа. Під час заходу були розглянуті деталі зазначеного грантового конкурсу та надані відповіді на окремі питання від учасників заходу.
- 14 вересня 2023 року в онлайн-засіданні Міжміської робочої групи з покращення місцевого бізнес-клімату, що впроваджується ГО «Електронна Республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» на тему: «Доступ до майна різних форм власності, як один з інструментів сприяння покращення бізнес-середовища». Під час заходу були розглянуті основні механізми та інструменти використання державного майна для розвитку бізнесу. Учасники ознайомились з електронним ресурсом, на якому можна знайти інформацію про об’єкти оренди державної власності.
- 16 жовтня 2023 року у зустрічі: «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (вересень 2023)», яка проходила в онлайн-форматі на платформі Zoom.
Організатором заходу виступила ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД). На зустрічі були представлені результати нового щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес під час війни», обговорені економічні тенденції з точки зору бізнесу та очікування бізнесу у жовтні 2023 року. Захід проводився в межах проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який реалізується ІЕД за сприяння Європейського Союзу та співфінансування МФ «Відродження» та ATLAS Network.
- 24 жовтня 2023 року в онлайн-зустрічі: «Методика фіксації збитків бізнесу: процес, законодавчі рамки, практичні кейси», під час якої були обговорені такі питання:
система оцінка збитків від агресії рф;
методика оцінки збитків, яка допомагає оцінити втрати українського бізнесу в результаті повномасштабного вторгнення;
практичні поради фіксації та оцінки збитків;
особливості застосування методології на практиці.
Захід відбувався в межах засідання Міжміської робочої групи з покращення місцевого бізнес-клімату, яке впроваджується ГО «Електронна Республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
- 3 листопада 2023 року у семінарі: «Відстеження та перегляд регуляторних актів: види, терміни та порядок проведення». Захід проводився у співпраці з Державною регуляторною службою України в рамках ініціативи покращення регіонального/місцевого бізнес-клімату, яка впроваджується ГО «Електронна Республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
- 9 листопада 2023 року у ярмарку вакансій «Незламний. Робота є!». Захід проведено Харківською обласною службою зайнятості за сприяння Харківської міської ради у приміщенні Харківського метрополітену. На ярмарку були представлені актуальні вакансії від 20-ти провідних підприємств Харкова. Участь у заході взяла директор Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради Вікторія Китайгородська за дорученням міського голови.
- 22 листопада 2023 року в онлайн-зустрічі: «Відкритий та відвертий діалог між бізнесом та владою через Раду бізнес-омбудсмена», під час якої були обговорені такі питання:
як працює Рада бізнес-омбудсмена: функції установи та інструменти захисту прав бізнесу;
найпоширеніші проблеми бізнесу з огляду на практику Ради бізнес-омбудсмена (зокрема, в податковій, митній сферах та у стосунках бізнесу з правоохоронними органами);
приклади успішно вирішених справ Ради бізнес-омбудсмена.
Також, було розглянуто низку важливих питань від присутніх на засіданні слухачів. Захід відбувався в межах засідання Міжміської робочої групи з покращення місцевого бізнес-клімату у співпраці з Радою бізнес-омбудсмена України, яке впроваджується ГО «Електронна Республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
- 22 листопада 2023 року у семінарі «Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Роль доступного фінансування у відновленні та стимулюванні розвитку експортної діяльності в Україні».
Під час семінару заступник начальника Управління з питань підприємництва та регуляторної політики Наталія Цимбалюк проінформувала присутніх про фінансову підтримку підприємців Харківською міською радою.
Захід проходив в межах ініціативи щодо надання допомоги підприємствам малого та середнього бізнесу на деокупованих територіях Харківської області у відновленні ділової активності, яка впроваджується ГО «Асоціація приватних роботодавців» за підтримки «Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
- 11 грудня 2023 року в онлайн-зустрічі «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (листопад 2023)». Під час зустрічі були представлені нові дані за листопад 2023 року та обговорені очікування бізнесу у грудні 2023 року. Також, обговорено вплив російських терористичних атак на тенденції щодо бізнес-очікувань та перешкоди для роботи бізнесу у листопаді.
На покращення підприємницького середовища в місті, впровадження шляхів та механізмів удосконалення процедури видачі документів дозвільного характеру, отримання яких надає суб’єкту господарювання право на здійснення господарської діяльності або певних видів господарської діяльності, спрямована робота Центру надання адміністративних послу м. Харкова та його територіальних підрозділів (пункти 4.1.2-4.1.6 Програми).
За 2023 рік до Центру надання адміністративних послуг міста Харкова та його територіальних підрозділів з питань отримання документів дозвільного характеру зафіксовано 30518 звернень суб’єктів підприємницької діяльності. В тому числі, надано 10453 документи дозвільного характеру, що майже в чотири рази більше, ніж за 2022 рік. Кількість зареєстрованих декларацій склала 261 од., що становить 62,4 % до зареєстрованих декларацій за 2022 рік.
Крім того, до Центру зафіксовано 24719 звернень з питань реєстрації бізнесу, що становить 4,8 % від загальної кількості звернень до ЦНАП м. Харкова та його територіальних підрозділів. З них 16088 звернень від фізичних осіб ‒ підприємців, 5295 звернень від юридичних осіб, 3336 звернень щодо отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб ‒ підприємців та громадських формувань, а також 21 звернення стосовно реєстраційних дій громадських формувань.
Найбільшу питому вагу із загальної кількості звернень в сфері реєстрації бізнесу займають звернення до:
- ЦНАП м. Харкова у сфері нерухомості – 7055 звернень (28,5%);
- ЦНАП м. Харкова (Гімназійна набережна) – 3185 звернень (12,9%);
- Регіонального центру послуг – 3967 звернень (16%).
За напрямками звернень в сфері реєстрації бізнесу варто виділити:
- з питань реєстрації припинення підприємницької діяльності за власним рішенням – 10134 звернення (41,0%);
- з питань державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу – 3721 звернення (15,1%);
- з питань державної реєстрації фізичних осіб підприємцями – 3480 звернень (14,1%);
- з питань видачі витягу – 3336 звернення (13,5%);
- з питань реєстрації змін до відомостей про фізичну особу – підприємця – 2349 звернень (9,5%);
- з питань державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань) – 5751 звернень (2,3%).
За даними Головного управління ДПС у Харківській області станом на 01.01.2024 кількість фізичних осіб - підприємців по місту Харкову склала 118 209 осіб, тоді як на початок 2023 року їх кількість становила 119 743 особи.
Протягом січня-грудня 2023 року припинили діяльність 15 201 фізична особа - підприємець. Перемістили бізнес з Харкова та змінили свою юридичну адресу на іншу область або територіальну громаду протягом січня-грудня 2023 року 701 фізична особа - підприємець. Але незважаючи на це, українські економіка та бізнес поступово оговтуються після шокового стану та майже повної зупинки у перші дні ворожого нападу, шукають нові можливості для розвитку в екстремальних умовах.
Так, за даними Головного управління ДПС у Харківській області протягом січня-грудня 2023 року виявили бажання розпочати власну справу та офіційно зареєстрували свій бізнес 13 855 фізичних осіб - підприємців. Змінили податкову адресу на місто Харків протягом 2023 року 968 фізичних осіб-підприємців.
На жаль, привести показники щодо діяльності підприємств юридичних осіб за 2023 рік немає можливості у зв’язку з тим, що у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення органи державної статистики призупиняють оприлюднення статистичної інформації, окремої інформації за періоди 2022–2023 років, а також за 2021 рік і попередні періоди відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».
Разом з тим, статистика щодо діяльності фізичних осіб-підприємців показує, що українці навіть в умовах війни та значної невизначеності готові брати відповідальність як за свої, так долі і тих, для кого створюють нові робочі місця. І тут чи не на перше місце виходить підтримка цієї активної частини суспільства як на державному, так і на місцевому рівні.
Розв’язання проблем підприємців потребує комплексного підходу, скоординованої діяльності представників бізнесу та місцевої влади.
Активізація бізнес-діяльності – ключовий фактор посилення економічної стійкості нашого міста та держави.
Тільки спільними зусиллями міської ради, підприємців, громадських організацій можливо відновити все, що зруйнував ворог і знайти нові можливості для подальшого розвитку підприємництва та запуску економічних процесів в місті.
«Промисловість».
Харківщина – один з найбільш індустріально розвинених регіонів України. Промисловий потенціал міста Харкова складається з підприємств практично всіх галузей. Провідна роль належить машинобудівній, електроенергетичній, паливній, хімічній, харчовій галузям промисловості. Продукція харківських підприємств відома в Україні і за її межами. Це – турбіни і трактори, генератори для атомних електростанцій, літаки, танки, металообробні верстати та інше.
Повномасштабна війна російської федерації проти України значно вплинула на економіку міста та спричинила кризу. Насамперед постраждала промисловість через часткову, та в деяких випадках, повну зупинку підприємств внаслідок активних бойових дій.
Так, через збройну агресію з боку рф суттєвих пошкоджень зазнали практично всі промислові підприємства нашого міста. Однак, незважаючи на обставини, низка промислових підприємств Харкова продовжують роботу і виконують як військові замовлення, так і замовлення з метою забезпечення базових потреб населення: це продукти харчування, ліки, пальне та інші важливі товари. Вони активно шукають нові можливості для розвитку в екстремальних умовах.
За інформацією Головного управління статистики у Харківській області, у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення органи державної статистики призупиняють оприлюднення статистичної інформації, окремої інформації за періоди 2022–2023 років, а також за 2021 рік і попередні періоди відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни». У зв’язку з цим, привести показники розвитку промисловості немає можливості.
«Регуляторна політика»
Реалізація державної регуляторної політики Харківською міською радою та її виконавчим комітетом здійснюється відповідно до вимог законодавства України, що регулює відносини у сфері господарської діяльності, сфері правового регулювання господарських і адміністративних відносин між регуляторними органами та суб’єктами господарювання, і включає в себе:
- планування діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів;
- встановлення єдиного підходу до підготовки аналізу регуляторного впливу проєктів нормативно-правових актів, які мають регуляторний характер;
- опублікування проєктів регуляторних актів у ЗМІ з метою одержання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань;
Діяльність з підготовки проєктів регуляторних актів |
2023 р. |
Заплановано |
6 |
Розглянуто проєктів регуляторних актів |
3 |
Оприлюднено в офіційних засобах масової інформації проєктів регуляторних актів та аналізів регуляторного впливу до них |
2 |
Прийнято Харківською міською радою та виконкомом Харківської міської ради регуляторних актів |
1 |
Протягом 2023 року проводилась робота з відстеження результативності регуляторних актів. Розроблено План - графік виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів виконавчими органами Харківської міської ради на 2023 рік.
Проаналізовано 16 звітів щодо відстеження результативності регуляторних актів. Звіти щодо відстеження оприлюднені у засобах масової інформації.