Договір про дружбу і співробітництво між містами Харковом і Варною підписано 25 серпня 1995 р. Оновлену Угоду про продовження дружніх зв'язків і співпрацю в торгово-економічній, науково-технічній і гуманітарно-культурній сферах підписано 16 серпня 2002 р.
Населення: 347 823 чол. (2022)
Мова: болгарська, турецька
Територія міста: 3825 кв. км.
Релігія: православні - 85%, мусульмани - 13 %, протестанти, католики, юдеї
Географічне положення
Місто Варна розташоване на березі Чорного моря, глибоко в долині Варна. Завдяки своєму географічному розташуванню Варна стала справжнім містком між Європою й Азією. Через Варну проходять близько 35 % імпорту і 50 % експорту Болгарії.
Економіка
Сьогодні Варна – третє за розмірами місто Болгарії, після Софії і Пловдіва. Вона також вважається морською столицею Болгарії і є великим адміністративним, промисловим, культурним і туристичним центром Болгарії. Добре налагоджена система громадського транспорту в курортних зонах і передмістях, міжнародний аеропорт, залізничний і морський вокзали, широка мережа магазинів, АЗС сприяють великому напливу туристів з усього світу. У варненському регіоні зосереджені провідні галузі болгарської економіки: машинобудування, суднобудування, хімічна промисловість, морський і повітряний транспорт, харчова й легка промисловості.
Історичні пам'ятки, культура, спорт, дозвілля
У Варні щорічно проводять Міжнародний музичний фестиваль «Варненське літо», Міжнародний конкурс артистів балету, Міжнародний хоровий фестиваль, Всесвітній фестиваль Червоного Хреста, Міжнародний фестиваль анімаційного кіно.
Освіта
Понад 20 % населення Варни становлять студенти, що навчаються в п'яти університетах, інституті бізнесу, економічному, політехнічному, медичному інститутах, коледжі міжнародного туризму, морехідному училищі.
Побратимські відносини
Договір про поріднення Харкова і Варни та Протокол про співпрацю між двома містами було підписано 25 серпня 1995 р.
За цей час здійснено плідні обміни в галузі культури, економіки та туризму:
- Серпень 1996 р. – дитячий хореографічний ансамбль м. Варни прийняв участь у Всеукраїнському фольклорному фестивалі в м. Харкові.
- Квітень 1998 р. – делегація Торгово-Промислової Палати м. Варни відвідала Харків. Підписано Договір про співпрацю між ТПП Варни і Харкова.
- Жовтень 1998 р. – Харків відвідала офіційна делегація громади м. Варни для знайомства з діяльністю культурно-освітніх закладів м. Харкова і проведення переговорів про обмін.
- Квітень 1999 р. – три варненські туристичні фірми взяли участь у Міжнародному туристичному салоні в м. Харкові.
- Травень 1999 р. – Харківський дитячий хор узяв участь у Міжнародному Травневому хоровому фестивалі в м. Варні і став дипломантом конкурсу.
- Травень 1999 р. – роботи юних художників Варненської дитячої художньої школи були представлені на виставці у Харківській міській художній галереї в рамках фестивалю дитячої творчості «Світ без темних барв».
- Листопад – грудень 1999 р. – картини юних художників Варненської художньої школи взяли участь у конкурсі й виставці в рамках мистецького свята Бієнале «Від 5 до 10».