Карта сайту

Старі форми касових ордерів можна використовувати до 30 червня

26.06.2018

З першого червня цього року набула чинності постанова Національного банку України від 24.05.2018 № 54, якою внесено зміни до власної постанови від 29.12.2017 № 148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». Згідно з документом, суб'єкти господарювання можуть використовувати старі форми касових ордерів тільки до 30 червня. Саме до цього часу передбачено перехідний адаптаційний період, протягом якого:

  • суб'єкти господарювання можуть використовувати в своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткового та видаткового касових ордерів, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, касової книги, книги обліку, виданої і прийнятої старшим касиром готівки і акту про результати інвентаризації наявних коштів, встановлені положенням про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637;
  • суб'єкти господарювання повинні розробити і затвердити порядок оприбуткування готівки в касі і порядок розрахунку ліміту каси. Протягом цього періоду суб'єкти господарювання можуть користуватися лімітами каси, раніше розрахованими, встановленими і затвердженими.

Крім цього, нормуються особливості оприбуткування готівки в касах суб'єктів господарювання, а саме:

  • оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів;
  • оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій);
  • оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також в касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або книги обліку розрахункових без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування і друку фіскальних звітних чеків та їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій в КОРО.

Також в постанові уточнюється порядок здійснення розрахунків готівкою в розмірі до 50 тис. грн. фізичних осіб з суб'єктами господарювання.

Крім того, норми Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 29.12.2017 № 148, приведені у відповідність до вимог чинного законодавства. А саме в частині самостійного визначення порядку встановлення ліміту каси Державною казначейською службою України і розпорядниками, і одержувачами бюджетних коштів.