Науково-освітній потенціал
Харків – це науково-інтелектуальна столиця нашої країни. За кількістю наукових і науково-технічних організацій Харків займає друге місце в країні після м.Києва.
Потужний науковий потенціал Харкова базується на розгалуженій мережі підприємств, організацій, вищих навчальних закладів.
- 985 людини мали вчений ступінь доктора наук;
- 2764 доктора філософії/кандидата наук;
- 5863 магістри;
- 669 бакалаври.
У 95 установах вчені виконують наукові та науково-технічні роботи.
Харків є батьківщиною всесвітньо відомих наукових шкіл, до основи яких були причетні вчені зі світовими іменами – фізики Л.Ландау, К.Синельников, Б.Лазарєв, Б.Вєркин, А.Іоффе, А.Вальтер, астроном М.Барабашов, математики І. Ахієзер, М.Остроградський, хіміки М.Бекетов, О.Палладін, біологи І.Мечников, В. Юр'єв і інші.
У Харкові вперше в Європі був розщеплений атом, створений найпотужніший у світі радіотелескоп, розроблен прискорювач елементарних частинок і запропоновані новітні радіаційні і космічні технології, унікальні установки радіолокаційного зондування атмосфери і вирощування монокристалів.
Медична наука представлена такими важливими для життя людини галузями, як кріомедицина, медична радіологія, нейрохірургія, мікробіологія, ортопедія і травматологія, неврологія і психіатрія, фармакотерапія та загальна терапія.
У Харкові була створена перша в Україні лабораторія репродукції людини і народилася перша дитина в Україні після запліднення поза організмом.
Серед всесвітньо відомих наукових центрів – Національний науковий центр Харківський фізико-технічний інститут (ХФТІ), Науково-технічний комплекс «Інститут монокристалів» Національної академії наук України (НТК «Інститут монокристалів» НАН України) та Інститут проблем машинобудування ім. А.Н.Підгорного Національної академії наук України (ІПМаш НАН України), Інститут проблем кріобіології і кріомедицини.
Також досить ефективно вписалися в нові умови і організаційно перебудувалися такі інститути:
- Державне підприємство «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь» (ДП« УкрНТЦ «Енергосталь»);
- Державне підприємство «Державний інститут по проектуванню підприємств коксохімічної промисловості» (ДП «Діпрококс»);
- Публічне акціонерне товариство «ХАРТРОН»;
- Публічне акціонерне товариство «АТ науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань»;
- Казенне підприємство «Харківське Конструкторське Бюро з машинобудування ім. А.А.Морозова»;
- Державне підприємство «Харківське Агрегатне Конструкторське Бюро» (ДП «ХАКБ»);
- Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН);
- Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії «НІОХІМ».
Харків – студентська столиця
Харків по праву вважається студентською столицею України.
Станом на 2019/2020 навчальний рік в Харківській області готували фахівців 60 вищих навчальних заклади різних форм власності та рівнів акредитації, серед яких 23 університета і 8 академій, 1 інститут, 24 коледжа, 3 училища, 1 технікум.
Спеціалізації вузів найрізноманітніші: від технічних – до аграрних, від військових – до творчих, від медичних – до економічних. У вузах Харкова навчається 169715 студентів. Студентське братство, студентська субкультура вже давно стали не просто невід'ємною частиною Харкова, а його символами і візитною карткою.