Угоду між містом Харків (Україна) і містом Кутаїсі (Грузія) про співпрацю в торговельно-економічній, науково-технічній і гуманітарно-культурній сферах підписано 23 серпня 2005 р.
Площа: 70,0 кв. км
Населення: 147 900 осіб (2015)
Мова: грузинська
Релігія: православ'я
Географічне положення
Місто розташоване в Західній Грузії (Імеретія) по обидва боки річки Ріоні на висоті 125-300 м над рівнем моря.
Одне з центральних міст караванного шляху, що з’єднував Азію з Європою. Місце розташування Кутаїсі робить його сполучним центром між різними регіонами Західної Грузії.
За 100-150 км від Кутаїсі розташовані морські порти Поті та Батумі, а також курортні зони Цхалтубо, Кобулеті, Абастумані та ін.
Історія
Кутаїсі – одне з найстаріших міст світу. Археологи та історики досі сперечаються про вік міста: за одними даними йому 3500 років, за іншими – 2800. Перші згадки про місто стосуються VI-III ст. до н. е. Кутаїсі згадується в античних творах як прекрасне місто Колхіда, де жила Медея, яку викрав грецький герой Ясон разом із «золотим руном».
З 806 р. – столиця Абхазького царства. До визволення Тбілісі від турків-сельджуків (1122 р.) був резиденцією грузинських царів. З XV ст. – центр Імеретинського царства. У 1760-х рр. його захопили турки, у 1770 р. звільнили російські та імеретинські війська. У 1810 р. приєднаний до Росії. З 1846 р. – центр Кутаїської губернії. За радянського періоду – другий за значенням промисловий центр Грузії.
У вересні 1995 р. під егідою ЮНЕСКО святкували 1000-літній ювілей з дня проголошення Кутаїсі столицею об’єднаної Грузії.
Економіка
Промисловий потенціал міста становлять автомобільний, електромеханічний, тракторний заводи, завод гумово-технічних виробів, шовкове виробниче об’єднання та меблевий комбінат, бавовняно-ткацька та вовняна фабрики, малі й середні харчові підприємства.
Після розпаду Радянського Союзу економіка Кутаїсі, як і всієї Грузії, зазнала глибокої кризи.
Освіта
У місті працює педагогічний інститут, факультет Грузинського політехнічного інституту, гірничий, автомеханічний, лісотехнічний та кооперативний технікуми; медичне, музичне та культурно-просвітницьке училища.
Культура
Древня столиця Колхідського та Імеретинського царств Кутаїсі вважається одним з найсвоєрідніших міст країни. Цікава для туристів мальовнича набережна Ріоні з «висячими верандами», Історико-етнографічний музей, Будинок-музей А. Г. Цулукідзе, Будинок-музей З. П. Паліашвілі, Картинна галерея та знамениті руїни собору Богоматері (храм Баграті, X-XI ст.), у якому був коронований Давид Будівник.
Недалеко від міста розташований знаменитий культовий центр Гелаті (XII ст.) зі знаменитою Гелатською академією, Плато Динозаврів, печера Сатапліа та водограй біля села Горді.
У місті працюють оперний, драматичний та ляльковий театри.
Поріднені міста
Кутаїсі має 15 поріднених міст у Європі та Америці, серед них: Ньюпорт (Великобританія), Донецьк (Україна), Харків (Україна), Рашт (Іран), Нікея (Греція), Пловдив (Болгарія), Ашкелон (Ізраїль), Самсун (Турція), Гянджа (Азербайджан), Гюмрі (Вірменія), Колумбія (Місурі, США), Гензелькінхель (ФРН), Віторія Гастейс (Іспанія) та ін.
Кутаїсі є членом Світової організації поріднених міст та членом Міжнародної Ради цієї організації.
Побратимські відносини
Угоду про співпрацю між містами Харковом і Кутаїсі було підписано 23 серпня 2005 р.
У рамках Угоди відбуваються щорічні обміни офіційними делегаціями.
У серпні 2005 р. підписано Угоду про співробітництво між Торговельно-промисловими палатами Харкова і Кутаїсі.
У серпні 2005 р. за підтримки грузинської діаспори міста Харкова було здійснено велику культурну акцію, присвячену Року Грузії: Державний Ансамбль пісні і танцю Грузії «Кутаїсі» виступив з концертами на різних сценах міста Харкова.
У січні 2006 р. відбувся візит науковців Кутаїського університету до НТУ «ХПІ», що поклав початок співпраці двох вузів у напрямку створення Центру дистанційного навчання в Кутаїсі.
У червні 2007 р. в місті Кутаїсі на честь Року України в Грузії було організовано фотовиставку «Харків – місто-побратим Кутаїсі».