Карта сайту

ДЕБРЕЦЕН, Угорщина

03.09.2023

Угода про співробітництво між Харківською міською радою та Самоврядуванням міста обласного значення Дебрецен (Угорщина) підписана 25 листопада 2016 року

Територія: 461,66 кв. км.

Населення: 201 582 чол. (2023)

Офіційна мова: угорська.

Дебрецен - місто на сході Угорщини, друге за чисельністю населення місто в країні після Будапешта.

Адміністративний центр мед'є - Хайду-Біхар.

Iсторія

У 1235 році вперше згаданий Дебрецен. У 1361 році король Лайош I дарував Дебрецену статус вільного міста. У XV-XVI століттях Дебрецен став важливим торговим містом. З 1450 по 1507 рік він перебував у власності сім'ї Хуняді. У середині XVI століття відбулося вторгнення турків. Після вторгнення Дебрецен підпав під владу правителів Трансільванії. У 1849 році Дебрецен виявився в центрі Угорської революції 1848-1849 років. У квітні 1849 в Дебреценській Великий церкві відкрилося засідання Державних зборів. На період революції Дебрецен став фактично столицею країни. Після придушення революції в місті поступово почалося економічне зростання.

У 1857 році Дебрецен і Будапешт поєднала залізниця. У 1884 році в Дебрецені був пущений перший в Угорщині трамвай на паровій тязі.

Після Першої світової війни до Румунії відійшла значна частина східних угорських земель, після чого Дебрецен виявився майже прикордонним містом. Під час Другої світової війни місто сильно постраждало.

 У жовтні 1944 року в його околицях проходила Дебреценська операція, після якої 50% будівель міста було повністю зруйновано, ще 20 % зазнали збиток. Відновлення міста продовжувалося аж до 60-х років XX століття.

У другій половині XX століття Дебрецен став третім за величиною містом Угорщини після Будапешту і Мішкольца. У 90-х роках - другим після сильного відтоку населення з Мішкольца в результаті промислової кризи.

Освіта

Дебреценський університет - один із найвідоміших навчальних закладів країни. Він був заснований в 1538 році як Кальвіністський коледж. У 1912 році перетворено в Королівський Університет. У 2000 році в його склад включені Сільськогосподарський Університет, Медичний Університет і Університет імені Л. Кошута. Утворився єдиний Університет Дебрецена, що включає 11 факультетів і 2 коледжи. Тут навчаються понад 30 000 студентів. Університет також надає навчання на англійській мові для безлічі студентів з усього світу.

Географія

Дебрецен розташований в історичному регіоні Альфельд (Середньодунайська рівнина), у 220 кілометрах на схід від Будапешту, в 50 кілометрах на південь від Ньіредьхазі. У 30 кілометрах на схід проходить румунський кордон. Дебрецен пов'язаний декількома автодорогами з Будапештом, Мішкольцем, румунським містом Орадя.

Транспорт

Через місто проходить залізниця Чоп - Дебрецен - Сольнок - Будапешт. Час в дорозі на поїзді від столиці - близько 3 годин.

Поруч з Дебреценом розташований міжнародний аеропорт, другий за величиною в країні після будапештського.

Міський транспорт Дебрецена представлений автобусною та тролейбусною мережами і двома трамвайними коліями.

Спорт

У місті базується одна з найсильніших футбольних команд країни - ФК Дебрецен, яка виграла першість країни у 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 і 2014 роках. 1 травня 2014 в Дебрецені був відкритий Нодьорде Стадіон, який вміщує 20 340 осіб. Навколо стадіону прокладена бігова доріжка довжиною близько одного кілометра, яка включає в себе підйоми і спуски. У березні 2016 року в місті пройшов юніорський чемпіонат світу з фігурного катання.

Визначні пам’ятки

Велика церква. Кальвіністський собор, побудований в стилі неокласицизму у 1821 році. Найбільший протестантський храм країни.
Кафедральний собор Св. Ганни. Католицький собор, зведений Орденом піарів у 1715 році.
Реформатський коледж. Нині в будівлі - Музей історії протестантизму в Угорщині, а також найбільша бібліотека історичної та релігійної літератури.
Греко-католицька церква. Споруджена в 1910 році у візантійському стилі.
Термальний парк Надьoрде. Великий водний комплекс з термальними ваннами і басейнами.
Будівля готелю Золотий Бик. Найстаріший готель Угорщини.
Головна будівля Дебреценського Університету.
Музей Дері. Експозиція музею присвячена етнографії та національному мистецтву.

Міста-побратими:

Католіка (Італія); Клайпеда (Литовська Республіка); Люблін (Республіка Польща); Нью-Брансвік, Нью-Джерсі (США); Орадя (Румунія); Падерборн (Німеччина); Рішон-ле-Ціон (Ізраїль); Санкт-Петербург, Сиктивкар (Росія); Сетубал (Португалія); Тайдун (Тайвань); Шумен (Болгарія); Ювяскюля (Фінляндія); Тунляо (Китай).

Угода про співробітництво між Харківською міською радою та Самоврядуванням міста обласного значення Дебрецен (Угорщина) підписана 25 листопада 2016 року.