Карта сайту

ЦЗІНАНЬ, КНР

09.09.2023

Угода про встановлення дружніх відносин між містом Харків (Україна) і містом Цзінань (КНР) підписана 23 вересня 2004 р.

Місто Цзінань (Jinan) - столиця провіції Шаньдун (Shandong) в Китайській Народній Республіці.

Цзінань отримав свою назву «Місто джерел» завдяки 72 термальним джерелам в околицях міста.

Територія: загальна площа адмінстративного регіону Цзінань становить 8,117 тис. кв. км, у тому числі – 3258 кв. км. у міських районах.  

Населення: 9 202 432 чол. (2020)

З 56 національностей Китаю в Цзінані мешкають представники 42, з них 98,31 % - національність Хань, чисельність представників інших народностей невелика.

Релігія: даосизм, буддизм, мусульманство. 

Географічне положення

Цзінань розташований на заході провінції Шаньдун і є важливою сполучною ланкою Північного та Східного районів Китаю. З півдня місто обмежене горами Тяньшань, а з півночі - річкою Хуанхе. За ландшафтом місто поділяється на три частини: північна – понад річкою Хуанхе, центральна – на рівнині біля підніжжя гір, південна – у смузі пагорбів. Цзінань перетинають великі річкові системи – Хуанхейська та Сяоцинхейська. На території міста розташовані озера Дамінху та Бейюньху.

Історія

Місто має давню історію і, на думку китайських спеціалістів, його вік налічує понад 4000 років. Уряд КНР присвоїв йому статус «міста стародавньої культури та історії».

Неподалік від Цзінаня знайдено артефакти китайських культур Сіхе (червоно-бура кераміка, 8400-7300 рр. до н. е.) та Луньшань (чорна кераміка, 4600-4000 рр. до н. е.). Тут знайдено руїни найдавнішого китайського міста загальною площею 200 кв. км, залишки гірських терас, колодязь і буддистський храм часів цивілізації У, частини стіни періодів династій Цинь та Ци, храм предків епохи Хань – стародавня споруда, що збереглася до нашого часу на території Китаю.

Економіка

У місті близько 2000 підприємств. Провідними галузями промисловості міста є текстильна, хімічна, харчова, легка, металургічна, машинобудування та автомобілебудування. У Цзінані виробляють деякі відомі марки промислової продукції: пральні машини, кольорові телевізори, електронні ваги, трикотажні вироби, сигарети. Сьогодні пріоритет віддають розвиткові точного приладобудування, автомобілебудування (виробництво великовантажних машин, самоскидів, спецмашин, мотоциклів тощо), електроніки (високоякісна побутова електроапаратура нового покоління, цифрова техніка тощо) та хімії (виробництво біохімічних медикаментів, тонковолокнинна хімія).

Велику роль у розвитку економіки міста відіграє Цзінанська зона освоєння нових високих технологій. У ЦЗВТ зареєстровано більш як 3000 підприємств, включаючи 161 високотехнологічне підприємство і 136 підприємств з іноземними інвестиціями.

Цзінань – велика перевалочна товарна база провінції Шаньдун. Тут діють загалом понад 768 різних ринків, зокрема 5 громадських, 206 спеціалізованих оптових, 343 аграрних.

Цзінань – великий фінансовий центр провінції, у якому функціонують понад 1400 відділень великих китайських банків та офісів компаній.

Цзінань – залізничний, авто- та авіатранспортний вузол. Тут перетинаються залізничні магістралі Пекін-Шанхай та Цзінань-Циндао. Залізничні маршрути пролягають звідси до великих та середніх міст країни. Автошляхи розходяться до всіх інших провінцій, міст та районів. Міжнародний аеропорт Цзінаня з’єднує місто з більш ніж 40 великих і середніх китайських та зарубіжних міст.

Освіта та культура

Цзінань – великий центр освіти і науки, тут працюють понад 200 науково-дослідних організацій, 16 вищих і 38 середніх спеціальних навчальних закладів. Серед них Шаньдунський та Цзінанський університети, Шаньдунський політехнічний та педагогічний університети, інститут китайської медицини, прикладний художній інститут, будівничо-інженерний, інженерний, педагогічний, економічний, фінансовий, художній інститути, інститут легкої промисловості та Цзінанський інститут комунікацій.

Цзінань – місто стародавньої історії і культури, налічує безліч унікальних природних, історичних та культурних пам’яток. Набільш відомі з них – озеро Дамінху, гора Цяньфошан (тисяча Будд), на якій розташований Монастир Сінгочаньси, збудований у 627-649 рр. за династії Тан, та джерело Баотуцюань; п’ять пейзажних пам’ятників державної категорії: монастир Ліньянь, гори Паомалін, гори П’яти піків, гори Дафеньшань, долина Волун.

У місті сотні гарних джерельних водоймищ, які давно популярні в усьому світі.

Варто побувати у книжковому сховищі Лі Паньлун та Будинку-музеї Лі Цзінчжао.      

Міста-побратими

Цзінань підтримує побратимські зв’язки з 13 містами різних країн світу: Вакаяма (Японія), Сувон (Корея), Ковентрі (Великобританія), Нижній Новгород (Росія), Ямагуті (Японія), Уанда (Фінляндія) Сакраменто (США), Джундалуп (Австралія), Реджина (Канада), Реннес (Франція), Морсбі (Папуа Нова Гвінея), Аугсбург (Німеччина), Харків (Україна). 
 
Розвиток партнерських відносин з Харковом

Пропозиції щодо встановлення партнерських стосунків між містами Харковом та Цзінанем виникли у листопаді 2002 р. під час відкриття в Цзінані Китайсько-Українського технопарку високотехнологічного співробітництва.

У грудні 2002 р. відбувся перший візит делегації Технопарку до Харкова, який започаткував співробітництво Цзінанського технопарку з НАУ «ХАІ» та ННЦ «ХФТІ» на основі українських високих технологій.

У вересні 2004 р. під час візиту харківської офіційної делегації до міста Цзінань було підписано Угоду про встановлення дружніх відносин між містами Харковом (Україні) та Цзінанем (КНР).

В рамках Угоди та з метою встановлення прямих контактів з великими китайськими компаніями – виробниками телевізійної техніки у листопаді 2005 р. було організовано візит до Китаю (Пекін, Цзінань) делегації ВАТ «Науково-виробниче підприємство «Система» міста Харкова, яка провеле переговори з директором Технопарку та досягла домовленості про співробітництво з компанією Huachen Тel, яка спеціалізується на розробці та виробництві телекомунікаційного обладнання і зацікавлена у пошуку партнерів на ринках країн СНД.

У листопаді 2005 р. під час перебування в Харкові делегації Технопарку проводилися переговори щодо співпраці з ДП «Завод ім. Малишева» та ВАТ «Турбоатом».

23 травня 2007 р. було підписано Угоду про встановлення побратимських відносин між містами Харковом і Цзінанем.

У рамках розвитку співробітництва в галузі освіти та культури дитячий ансамбль «Лелеченьки» на запрошення Уряду міста Цзінань взяв участь у міжнародному дитячому фестивалі, присвяченому Дню захисту дітей, що відбувся в Цзінані 5-12 липня 2007 р.