Декларація про наміри співпраці між містом Харків (Україна) і статутарним містом Брно (Чехія) підписана 12 квітня 2005 р.
Брно (чеськ. Brno, нім. Brunn) — друге за розмірами місто Чехії, адміністративний центр Південно-Моравської області.
Населення: 396 101 чол. (1 января 2023)
Територія: 230 кв. км
Географічне положення
Місто розташоване в Південній Чехії, поблизу злиття рік Світави та Свратки на кордоні Південно-Моравської рівнини та Чесько-Моравської височини.
Історія
Уперше згадується в ХІ ст. як замок, хоча територія Брно заселялася, починаючи з V ст. Місто відігравало важливе оборонне значення до середини ХІХ ст. включно. Шпілбергська фортеця у Брно була однією з найвідоміших в’язниць Австро-Угорщини (проіснувала до 1858 р.).
Наприкінці ХІІ ст. місто стає центром удільного князівства Пржемисловичів; у 1243 р. отримало права королівського вільного міста, а наприкінці ХІІІ ст. стало резиденцією маркграфів моравських. З XIV ст. питання місцевого самоврядування стали вирішувати моравські земські сейми, що проводилися раз на два роки. Під час повстання гуситів місто залишилося вірним королю.
Як володіння Габсбургів (1526-1918 рр.), Брно було економічним та культурним центром Моравії. Його розвитку сприяло вигідне географічне розташування: у місті щорічно проводили міжнародні ярмарки.
Під час Тридцятилітньої війни місто двічі (у 1643 та 1645 рр.) опинялося в облозі шведів; місто не здалося також і пруським військам (1742 р.). У 1777 р. Брно стало центром єпископства.
У ХІХ ст. відбулося становлення промисловості Брно; місто стало одним з важливих центрів робочого руху в Чехії.
У 1899 р. Брно отримало свій університет (технологічний).
У 1918 р. Брно увійшло до складу Чехословаччини. Під час Другої Світової війни зазнало великих руйнувань. Звільнене 26 квітня 1945 р.
Економіка
Сьогодні Брно є одним з головних економічних центрів Чехії. Найважливіша галузь – важке машинобудування. Розвинені хімічна та поліграфічна промисловість, виробництво верстатів, турбін, сільськогосподарських машин та електротехнічних виробів, точних приладів. Працюють текстильна, харчова, цементна промисловість; деревооброблення та виробництво меблів.
Брно - місце проведення Міжнародних промислових ярмарків (перший відбувся у 1926 р., площа виставкової території – понад 500 тис. кв. м); тут також відбуваються міжнародні ярмарки: туристський, фінансовий та ін.
Брно - великий залізничний вузол (перший потяг прийшов до Брно у 1839 р.).
Брно іноді називають «Чеським Манчестером».
Освіта та культура
У Брно розміщуються центри науки і освіти: філія Чеської Академії наук, університет ім. Масарика, Академія музичних мистецтв ім. Л. Яначека; низка музеїв: Міський музей, Моравська галерея, Художньо-Промисловий, Національний технічний музеї та ін.
Головні архітектурні пам’ятки розташовані в історичній - центральній - частині міста. Це готичний собор Св. Петра й Павла ( XIII-XX ст.), церкви св. Якуба (XIII-XVI ст.), св. Томаша (XIV-XVII ст.), св. Яна (XIV-XVIII ст.), Готична Стара (XIV-XVI ст.) та Нова (XVI-XVII ст.) ратуші. Численні споруди в стилі ренесансу та бароко (театр XV ст.; Капуцинський монастир, збудований у XVII ст., із похованнями чеських аристократичних родів).
До визначних архітектурних споруд належать оперний театр, приміщення Міжнародного промислового ярмарку, вілла Тугендхат (збудував у 1929-1930 рр. архітектор Міс ван дер Рое).
В августинському монастирі проводив свої досліди Грегор Мендель.
Поблизу Брно розташоване селище Славков, де відбулася знаменита Аустерліцька битва.
Міста-побратими
Брно розвиває побратимські стосунки з 11 містами світу, серед них: Далас (США), Каунас (Литва), Лідс (Великобританія), Лейпціг (Німеччина), Познань (Польща), Реннес (Франція), Санкт Пьольтен (Австрія), Штутгарт (Німеччина), Утрехт (Нідерланди), Відень (Австрія), Воронеж (Росія).
Розвиток партнерських стосунків між Харковом та Брно
12 квітня 2005 року міський голова міста Харкова та приматор (мер) м. Брно підписали «Декларацію про наміри співпраці між містом Харковом та статутарним містом Брно». Співпраця спочатку відбувалася у формі обмінів офіційними та фаховими делегаціями і поступово наповнювалася новими формами, такими як проведення спільних економічних місій, спортивних і культурних заходів, участь у міжнародних виставках та «Днях бізнесу України у м. Брно», підготовка й реалізація спільних проектів.
Протягом 2006–2007 рр. було реалізовано проекти «Розбудова демократичних інституцій на прикладі Чеської Республіки» та проект «Місто Брно очима харків’янина». У вересні 2006 р. дві баскетбольні команди м. Харкова взяли участь у міжнародному турнірі «Брно-2006».
У січні 2007 р., відповідно до запрошення магістрату м. Брно, представники м. Харкова на чолі з президентом Харківської торговельно-промислової палати взяли участь у міжнародній виставці-ярмарку міст-партнерів «РЕГІОНТУР-2007».
У серпні 2007 р. офіційна делегація міста Брно на чолі з приматором Романом Ондеркою взяла участь у святкуванні Дня міста Харкова.
Готується до підписання повномасштабна угода про співробітництво між Харковом і Брно.