28.11.2018 Департаментом адміністративних послуг та споживчого ринку ХМР спільно з науково-дослідним центром ХДУХТ «Економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні» під егідою Академії економічних наук України в межах реалізації Програми підтримки розвитку підприємництва у м.Харкові на 2018-2022 роки було проведено круглий стіл на тему: «Роль міської ради у підтримці конкурентоспроможності підприємств».
Учасники круглого столу ідентифікували умови для підтримки конкурентоспроможності підприємств міста Харкова, основними з яких є: впровадження на місцевому рівні заходів із дебюрократизації та дерегуляції бізнесу, створення рівного доступу до місцевих ресурсів та можливостей для будь-яких організаційно-правових форм підприємств, покращення доступу до фінансових ресурсів, розширення можливостей інформаційного забезпечення суб’єктів господарювання, зміцнення інститутів інфраструктурної підтримки бізнесу, сприяння сертифікації продукції, удосконалення системи консультативних послуг для підприємців.
Було обговорено напрями зусиль влади щодо просування продукції та послуг МСП міста на національному та міжнародному ринках. Промоція міських бізнес-структур передбачає розробку презентаційних та рекламних матеріалів для просування продукції місцевих МСП через регіональні, національні та міжнародні канали поширення бізнесової інформації. У цьому контексті було представлено результати візиту офіційної делегації представників бізнесу міста Харкова до Німеччини з метою підписання Меморандуму про окремі заходи в частині співпраці між містами-побратимами та пошуку бізнес-партнерів для харківських підприємців.
Було визнано доцільним відвідування міжнародних виставок, ярмарок з метою розширення географії експорту. Як приклад було розглянуто досвід участі Харківського підшипникового заводу (ХАРП) у міжнародній виставці техніки для сільського господарства і садівництва «EIMA International 2018» (Італія). За підсумками демонстрації продукції, можливостей і компетенції ХАРП низка іноземних компаній зацікавилися підшипниками HARP і висловили намір про співпрацю. Було зроблено висновок, що невеликі підприємства можуть групуватись у намірах відвідування таких заходів, але повинні бути більш активними у просуванні своєї продукції на ринки інших держав.
Окрему увагу було приділено обговоренню основних проблем стандартизації та сертифікації продукції харківських підприємств у міжнародному масштабі.
На засіданні круглого столу учасниками обговорювались питання щодо можливостей пошуку фінансування для розвитку підприємств. На сьогодні в Україні функціонує велика кількість міжнародних проектів, діяльність яких спрямована на забезпечення сталого розвитку, в тому числі збільшення спроможностей МСП, інновацій, започаткування бізнесу жінками, внутрішньо переміщеними особами, молоддю. Одним з напрямів діяльності таких проектів є співфінансування підприємницької діяльності. Серед таких проектів СOSME, Horizon 2020, Western NIS Enterprise Fund, GIZ, фонд «Східна Європа» тощо. Актуальним напрямом діяльності міської влади у цьому напрямі може бути акумуляція і поширення серед МСП інформації щодо можливостей різних джерел фінансування (у т.ч. діючі міжнародні грантові програми, спрямовані на підтримку МСП), а також завдяки веб-ресурсів та навчання підприємців.
Одностайним висновком круглого столу стало підтвердження необхідності організації співпраці міської влади з інфраструктурами підтримки малого і середнього підприємництва м. Харкова та інших міст України з метою обміну досвідом та підвищення ефективності роботи з підприємцями для нарощення їх конкурентоспроможності.