Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» на відмінно виконала своє завдання – розширити доступ малого та середнього бізнесу до фінансування. Понад 21,5 тис. кредитних угод укладено у рамках Програми, з яких 5,7 тис. – інвестиційними кредитами, понад 4,5 тис. – рефінансуванням під 0% та 3% та понад 11 тис. – на поточні потреби під 0% в рамках антикризових заходів під час карантину.
Завдяки даній державній програмі кредитування було збережено понад 172 тис. робочих місць та створено понад 19 тис. нових робочих місць, що надало можливість бізнесу пережити обмеження, пов’язані з карантинними заходами внаслідок пандемії.
Ще однією ключовою метою програми було наново навчити банки працювати із малим та середнім бізнесом. Створити умови, щоб банки змогли адаптувати свій ризик-менеджмент та процеси для цього. Цієї мети досягнуто, адже сьогодні учасниками програми є 33 українські банки (з 73 вітчизняних банків).
У цілому, завдяки вчасним діям Держави українські малі і середні підприємства та економіка країни легше пройшли випробування карантинними обмеженнями. Так, реальний ВВП за підсумками 2020 року скоротився лише на 4%, проти прогнозованих – 4,8%. Вже у другому півріччі 2020 року економіка почала доволі швидко відновлюватися завдяки відновленню споживчого попиту, пакету антикризових заходів, запроваджених державою, та стимулюючій монетарній політиці Нацбанку.
За період з початку карантинних обмежень індекс ділових очікувань бізнесу, згідно з даними щомісячного опитування, яке проводить НБУ, вже в березні 2021 року перевищив значення індексу до настання кризи, та продовжує зростати. Середньозважені відсоткові ставки за кредитами, наданими нефінансовим корпораціям, зменшилися з 15,7% у березні 2019 року до 8,3% у червні 2021 року, що пожвавило кредитування, у тому числі завдяки програмі «Доступні кредити 5-7-9%», яка стимулювала конкуренцію на ринку.
Джерело: сайт Урядовий портал, єдиний вебпортал органів виконавчої влади України